Reklama

Kotlebovi zamestnanci mu musia platiť odmenu z vlastnej mzdy!

Župan Marian Kotleba: K podozreniam o čudných peniazoch na vlastnom účte sa nevyjadril.

Zdroj: TASR

Reklama

Zamestnanec spadajúci pod Banskobystrický samosprávny kraj hovorí o ťažko uveriteľných praktikách tamojšieho župana.

Dvadsať percent zo svojho platu musím posielať každý mesiac Kotlebovi. Na jeho účet v banke. A tak ako ja to musia robiť všetci jeho nominanti na akomkoľvek mieste v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja ( BBSK).

Ľudia pracujúci na úrade, zamestnanci regionálnej správy ciest a počul som, že aj Kotlebovi riaditelia škôl a školských internátov, - presviedča nás jeden z Kotlebových ľudí o veciach, ktorým sa nechce veriť. Keď pridlho krútime hlavou, vytiahne ako dôkaz papier z Československej obchodnej banky.

Hniezdo strany

„Hlavným bodom môjho programu, s ktorým ma obyvatelia Banskobystrického kraja do úradu zvolili, bol boj proti politickej mafii. Boj proti bezbrehému rozkrádaniu majetku a príjmov kraja, boj proti ďalšiemu zadlžovaniu, boj proti presadzovaniu záujmov lobistických a finančných skupín na úkor slušných ľudí.

Napriek obrovskej mediálnej kampani, ktorá sa proti mne a mojim spolupracovníkom na úrade rozpútala, sme z týchto odvážnych cieľov neustúpili,“ písal Marian Kotleba na letáku Ľudovej strany Naše Slovensko ešte v novembri tohto roku.

Bývalému učiteľovi informatiky, ktorý sa živil aj ako vyhadzovač v bare, vždy šli nadmieru dobre veľkohubé reči. Vďaka nim získal v župných voľbách 71 397 hlasov a napriek imidžu extrémistu sa stal predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja.

Rozdiel medzi Kotlebovými rečami a skutkami sa prejavil hneď po jeho nástupe na miesto župana. Svoju funkciu zjavne nechápe ako službu všetkým voličom, ale ako nástroj na vytvorenie nedotknuteľného hniezda Ľudovej strany Naše Slovensko, pôvodne nazývanej Strana priateľov vína.

Riaditeľom Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja sa stal predseda tejto strany Martin Beluský. Tajomníkom predsedu zase šéf nitrianskej pobočky strany Ján Kecskés. Vedúcim oddelenia investícií Rastislav Schlosár, predseda bratislavskej časti strany. Predseda banskobystrickej bunky strany Miroslav Belička získal miesto vedúceho oddelenia styku s verejnosťou a protokolu.

Vrátnici na úrade šéfuje Roman Kubaliak, predseda ĽS Naše Slovensko vo Valaskej. Generálnym riaditeľom Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC) sa stal ďalší vzorný straník z Nitry Peter Kováč.

Teplé miesta dostali aj Kotlebovi bratia. Martin je finančný riaditeľ BBRSC, Marek pracuje na vrátnici. Okrem nich získavajú peniaze kraja mnohí ďalší Kotlebovi sympatizanti či kamaráti ich kamarátov. Pôvodní zamestnanci kraja sa popri nich zmenili na ustráchané myši. Len pošepky rozprávajú historky o „vodcovi“, ako sa Kotleba necháva titulovať.

O tom, čo sa deje v neprístupných, uzamknutých priestoroch úradu, kde si kotlebovci údajne umiestnili tlačiareň a vraj aj čosi ako telocvičňu či fitnes na udržiavanie kondície „nabúchanej“ Kotlebovej ochranky, nechcú prezradiť vôbec nič ani len náznakom.

Čítajte viac:

Ach, tie prachy!

Že s Kotlebovou politikou nie sú spokojní mnohí jeho voliči, je všeobecne známa vec. Ale že sa sklamanie začne šíriť priamo medzi „jeho ľuďmi“, to je vzhľadom na krátkosť času, počas ktorého Kotleba disponuje legálne získanou mocou, predsa len udivujúce. Na vine sú - ako inak - peniaze. Pre ne sa jeden z kotlebovcov, evidentne na Kotlebu nahnevaný, rozhodol prehovoriť.

Oslovil redakciu Plus 7 DNÍ, predstavil sa plným menom, povedal aj presnú pozíciu, na ktorej pracuje, ale žiadal o zachovanie anonymity. „Kotlebovu ochranku tvoria zvláštni chlapi. Nerozprávajú sa o ničom inom, len kto koľko kíl vytlačil v posilňovni. Kotlebovi stačí ukázať prstom a bez rozmýšľania vás zmlátia,“ vysvetľoval dôvody obavy o svoje zdravie v prípade vyzradenia.

Podľa tohto človeka dostal každý Kotlebov nominant na akomkoľvek pracovnom mieste číslo účtu v ČSOB, na ktorý má vždy po výplate posielať zhruba dvadsať percent svojej mzdy či finančnej odmeny.

„Netýka sa to len členov Ľudovej strany Naše Slovensko. Platiť musia všetci, ktorí majú prácu vďaka Kotlebovi. Podľa môjho odhadu môže ísť o dvadsať až päťdesiat osôb,“ objasňuje podrobnosti zvláštnej praktiky.

„Dvadsať percent platu nie je striktne dané. Viem o prípadoch, keď zamestnanec platil spočiatku vyššiu sumu a po protestoch, že takto mu na živobytie neostane veľa, mu odvádzanú sumu znížili. Nemyslite si, azda nikomu sa nepáči, keď mu ukrajujú z platu.

Šomrú aj tí najvernejší. Poznám takých, ktorí posielajú Kotlebovi päťdesiat eur, ale aj takých, ktorí platia dvestopäťdesiat. Na to, či platby prebehnú načas, striehne človek poverený Kotlebom. Ak s platbou meškáte, hneď vám zatelefonuje, či ste náhodou nezabudli na svoju povinnosť.“

Náš informátor ešte dodáva, že na číslo účtu, ktoré našej redakcii poskytol, odvádzajú zamestnanci časť svojej mzdy len od jari. Pôvodne bol na tento účel určený iný účet. „Čo Kotleba s takto získanými peniazmi robí, netuším. Nikto mi to nepovedal a ja som nevyzvedal. Oznámili mi len, že ak chcem mať prácu, musím platiť. Nič viac.“

Čítajte viac:

Župan mlčí

V redakcii nám bolo od začiatku jasné, že tvrdenia tohto človeka nebude ľahké overiť. Nájsť niekoho ďalšieho, kto by sa priznal k odovzdávaniu časti mzdy županovi, by bol zázrak. Možno ani nie zo strachu z Kotlebových ochrankárov, ako pre obavu o stratu práce. Ale predsa len sme to skúsili.

Vedúci oddelenia investícií Úradu BBSK Rastislav Schlosár nám na otázku, prečo posiela peniaze na Kotlebov účet, povedal, že sa k tejto téme nebude vyjadrovať. V podstate rovnakými slovami reagoval aj Peter Bachled, riaditeľ odboru vnútornej kontroly BBRSC.

Ostatní oslovení väčšinou rázne popreli, že by nejaké peniaze posielali Kotlebovi, ale len čo sme otázku preformulovali a pýtali sa, či naozaj neposielajú mesačne nejakú sumu na účet do ČSOB, zmenili tón a hovorili, že to je ich vec, čo robia s vlastnými peniazmi.

Bývalý generálny riaditeľ BBRSC Róbert Vágvölgyi, ktorý v súčasnosti tomuto podniku poskytuje právne služby, po otázke na platby do ČSOB prerušil kontakt a viac nám telefón nezdvihol.

Aby sme mali istotu, či majiteľom spomínaného bežného účtu v Československej obchodnej banke je skutočne banskobystrický župan, vložili sme naň v hotovosti dve eurá. Na potvrdení o platbe svietilo meno Marian Kotleba.

S predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja sme sa pokúšali spojiť telefonicky. Keď súkromný telefón nedvíhal, poslali sme mu esemesku s otázkami týkajúcimi sa mesačných platieb prichádzajúcich na jeho účet v banke. Rovnaké otázky sme poslali e-mailom na adresu predsedu BBSK aj na adresu vedúceho oddelenia styku s verejnosťou Miroslava Beličku.

Beličku sme o mailovej komunikácii informovali aj esemeskou na jeho telefónne číslo. Vynaložili sme veľkú snahu a ústretovosť, len aby sme županovi Marianovi Kotlebovi poskytli priestor na vyjadrenie, vysvetlenie, prípadne úplné dementovanie informácií o získavaní peňazí od pracovníkov kraja.

Ide totiž o spoločensky mimoriadne závažné podozrenie a jediný, kto je schopný vyvrátiť ho jednoznačne a nespochybniteľne, rukolapným dôkazom v podobe výpisu z účtu, je práve samotný župan. Teda - iba v prípade, že reči o dvadsaťpercentnom poplatku za získanú prácu nie sú pravdivé. Marian Kotleba na otázky vôbec, ale vôbec nereagoval.