Postarajte sa o pôdu v skleníku! S radami odborníka to urobíte správne
15. 11. 2020, 20:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:28)

Zdroj: profimedia.sk
Hoci v ideálnom prípade by bolo najlepšie, každoročne pôdu v skleníku úplne vymeniť, technicky je to veľmi náročné. Pozrite si odporúčania zeleninára Petra Gajdoštína.
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: Zuzana Hlúchová
Galéria k článku
Skúste ju aspoň dezinfikovať, napríklad jesennou aplikáciou dusíkatého vápna, samozrejme, vždy v množstve podľa návodu.
Dôležité je po rozhodení, dobre ho zapracovať do pôdy a naozaj výdatne zaliať. Pri kontakte s vodou vzniká kyanamid, ktorý pôsobí nešpecificky dezinfekčne, v podstate abioticky. Ako však upozorňuje odborník, likviduje všetko živé, teda nielen semená burín, choroboplodné zárodky plesní a vajíčka slimákov, ale aj všetky ostatné, užitočné pôdne organizmy. Nie je to teda veľmi ekologické riešenie, na druhú stranu, kyanamid pôsobí len vo vrchnej vrstve pôdy a po vyprchaní sa mikrobiálny život opäť obnoví z hlbších horizontov.
Odborník odporúča
Gajdoštin po aplikácii dusíkatého vápna zároveň odporúča, prekryť povrch pôdy aspoň na mesiac nepriepustnou fóliou, čím zvýšite jeho účinnosť. Následne nechajte pôdu „vydýchať“, aby rezíduá nepôsobili na vysiate osivá alebo vysadené rastliny.
Pretože je dusíkaté vápno zároveň zdrojom z pôdy ľahko vyplavovaného dusíka, môžete ho použiť až na jar, ale aspoň mesiac pred plánovaným siatím, aby nedošlo k poškodeniu pestovaných plodín.