Reklama

Poznáte okrasný ľuľok? Krásne snehobiele kvety a oranžové plody rozžiaria každý balkón

Presvedčte sa o tom, že sú ľuľky veľmi pekné okrasné rastliny.

Zdroj: flowercouncil.co.uk

Reklama

Rada by som sa dozvedela, akú rastlinu som minulý rok pestovala. Kvetmi sa podobala rajčiaku, no jej plody boli oranžové bobule. Bola veľmi okrasná a rada by som si ju opäť zadovážila. Ďakujem, čitateľka Ivana

Pravdepodobne ste pestovali ľuľok paprikovitý - jeruzalemskú čerešňu (Solanum pseudocapsicum). Ide o okrasnú rastlinu, ktorej plody v tvare guľôčok dozrievajú na jeseň. Spočiatku sú oranžové, no neskôr sa ich farba mení na sýtočervenú. Pozor, sú jedovaté!

Ľuľok paprikovitý

Zdroj: flowercouncil.co.uk

Ľuľok paprikovitý

Rastlinu môžete pestovať ako izbovku, ale počas sezóny ocení vyloženie na juhovýchodne alebo východne orientovaný balkón. Zálievku prispôsobte priebehu počasia a rýchlosti vysychania koreňového balu, pričom platí, že tento by nemal nikdy úplne vyschnúť.

Hoci sa ľuľok paprikovitý predáva ako takzvaná spotrebná rastlina len na sezónne pestovanie, z botanického pohľadu je trvalkou. Nie vždy sa však podarí, prezimovať ho. Za skúšku, ale, nič nedáte, preto po opadnutí plodov všetky výhonky zrežte asi o polovicu. Rastlinu premiestnite na chladnejšie miesto a počas zimného obdobia zalievajte len tak, aby nevyschla.

Na jar ľuľok opäť pomaly prebúdzajte k životu postupným zvyšovaním zálievky, pomôže aj prihnojenie.

Obľúbený príbuzný

Veľmi obľúbenou letničkou nielen na pestovanie v nádobách je príbuzný ľuľka paprikového, ľuľok jazmínokvetý (Solanum jasminoides syn. Solanum laxum​).

Zdroj: flowercouncil.co.uk

Ľuľok jazmínokvetý

Táto popínavá letnička dorastá do výšky 6 až 10 m, je preto potrebné, pripraviť jej vhodnú oporu, prípadne môže tvoriť okrasné previsy.

Kvety sú v závislosti od odrody žltozelené, biele až jemne fialové. Tvoria sa na koncoch dostatočne dlhých výhonkov. Na jeseň dozrievajú purpurové bobule.

Ak rastline doprajete dostatok vody, bude jej vyhovovať aj južná expozícia. Myslite však na to, že počas horúceho leta ľuľok dokáže prijať až 5 litrov vody. Na dobrý rast je nevyhnutné pravidelné prihnojovanie.

Rastlina pomerne dobre znáša pôsobenie dažďa, preto môže rásť aj na nechránenom mieste. Dobre odoláva aj vetru.

Ak sa ľuľok jazmínokvetý pokúsite prezimovať, vyberajte svetlé, chladné miesto chránené proti mrazu. Zálievku obmedzte podobne ako pri muškátoch. Ak rastline opadnú listy, pri dobrých podmienkach na jar opäť vypučia. Ideálna životnosť ľuľka sú dve prezimovania, potom je už lepšie, namnožiť si mladé výpestky napríklad pomocou vrcholových odrezkov.

Zdroj: profimedia.sk

Ľuľok si môžete rozmnožiť vrcholovými odrezkami.

Vyberáme pre vás niečo PLUS