Reklama

Trh práce zamrzol: Viac než 400-tisíc ľudí je na Slovensku nezamestnaných

Na Úrade práce: Nájsť si
 miesto je čoraz ťažšie.

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/JÚLIUS DUBRAVAY

Reklama

Je to isté. Práce bude aj v tomto roku menej. Môže za to spomalenie rastu ekonomiky a stále neprepracovaný systém starostlivosti o ľudí bez práce. Tých je na Slovensku v súčasnosti takmer 426-tisíc.

Získať prácu počas zimných mesiacov je aj v tomto roku zložité. Celosvetová ekonomika sa stále nevie dostať z recesie, čo má priamy dosah aj na našu krajinu.

Aj preto sme rok 2012 končili s počtom 425 858 nezamestnaných.

„V nezamestnanosti budeme kopírovať minulý rok,“ povedal Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti.

Znamená to, že predovšetkým v zime bude nezamestnaných viac. Na jar, počas leta a jesene ich počet podľa neho poklesne.

„Zásadné zmeny v zamestnanosti sa však nedajú očakávať,“ dodáva odborník.

Chýba spolupráca

Páleník sa domnieva, že tento problém treba riešiť koordinovane v celom verejnom sektore. Nemôže sa to nechať len na ministerstve práce.

„Chýbajú občianske združenia alebo spolky, kde by sa nezamestnaní mohli združovať, organizovať, komunikovať s úradmi a podporovať tak, ako to funguje v mnohých európskych krajinách. Určite by sa našli verejné inštitúcie, ktoré by takýmto ľuďom poskytli priestory, smutné je však to, že tým, ktorí o týchto ľuďoch rozhodujú, veľakrát chýba sociálne porozumenie,“ uzavrela sociologička Zuzana Kusá.


Infografika: Marek Kováčik

Motivačný list nekopírujte

Akú šancu získať prácu máme v tomto roku? Bude väčšia ako minulý rok, alebo sa ešte zníži? Kto má najväčšie predpoklady získať zamestnanie? Aj o tom sa zhovárame s projektovou manažérkou spoločnosti Profesia.sk Marcelou Glevickou.

Ako sa podľa vás bude vyvíjať trh práce?
– Zatiaľ vieme hovoriť len o vývoji počtu pracovných ponúk na Profesia.sk. Medziročne očakávame v prvom polroku menej ponúk ako vlani, a to pokles o 4 až 5 percenta.

Ktorá kategória občanov má najväčšie a ktorá najmenšie šance pri hľadaní zamestnania?
– Najväčšie šance majú vzdelaní ľudia s praxou. Najhoršie sa na trhu práce uplatňujú ľudia pracujúci v pomocných prácach, vo výrobe a v službách. Druhou kategóriou, kde na jedno pracovné miesto reaguje aj 100 a viac kandidátov, sú ľudia z administratívy.

Je šanca, že sa tento rok zlepší situácia absolventov?
– Je pravda, že vláda vyčlenila 70 miliónov eur z eurofondov na uplatnenie mladých do 29 rokov. Ťažko sa dá však odhadnúť, aký dosah to bude mať v praxi. Keď sme hodnotili už teraz fungujúcu absolventskú prax s podporou štátu, vyšlo nám, že zamestnávatelia nemali väčší záujem o ľudí, ktorí majú vo svojom životopise uvedené, že absolvovali cez úrad práce absolventskú prax, ako tí, ktorí takúto prax nemajú.

Kde robia nezamestnaní pri hľadaní práce najväčšie chyby?
– Radíme vyvarovať sa pesimizmu a negativizmu. Nie je dobré, keď uchádzač príde napríklad na pohovor a prezentuje sa tak, že jeho už aj tak nikde nezamestnajú, lebo už vyskúšal všetko. Medzi ďalšie štandardné chyby patria preklepy v mene, telefónnom čísle, a potom sa s nimi nedá spojiť. Nie je tiež dobré, ak uchádzač kopíruje svoj motivačný list. Tento list má hovoriť o tom, prečo by mal zamestnávateľ prijať práve uchádzača.

Koľkí prišli o miesto za jeden mesiac ( stav k 31. 12. 2012)

Kraj Miera nezamestnanosti Nárast/Pokles
Bratislavský 5,72 % +154
Trnavský 9,43 % +579
Trenčiansky 10,89 % +611
Nitriansky 14,08 % +1 007
Žilinský 12,79 % +1 039
Banskobystrický 20,81 % +1 295
Prešovský 20,66 % +1 338
Košický 19,58 % +466
Slovenská republika 14,44 % +6 489

Slovníček k inzerátom

Vyznáte sa v čítaní ponuky práce? Neraz zrejme ani nie. Prinášame najčastejšie slovné výrazy, ako sa v súčasnosti používajú v minulosti celkom obyčajné slová.

Anglický názov pozície Skutočná náplň práce
account manager samostatný obchodník
asset manager zásobovač
broker manager obchodník pre akciový trh
business developer hľadá nových klientov
alebo zákazky
cleaning woman upratovačka
copywriter tvorca reklamných textov
customer service consultant obchodný zástupca
human resorces manager personalista
fundraiser získava financie od sponzorov
key account manager šéfuje ostatným obchodníkom
alebo sa stará
o najlepších zákazníkov
helpdesk manager sekretárka
logistic manager skladník
office manager vedúci kancelárie
operator call center telefonista
sales representative obchodný zástupca
senior developer rieši so zákazníkmi ich
technické problémy
senior manager skúsený manažér, riadiaci
ostatných
store manager vedúci predajne
office specialist sekretárka
recruiter špecialista na nábor ľudí
sales assistant predavačka
merchandiser doplňovač tovaru v obchode
ream assistant asistentka oddelenia

Banka predpovedá mierne zlepšenie

S postupnou obnovou zahraničného a domáceho dopytu v priebehu roku 2013 sa podľa odhadov centrálnej banky očakáva pomalý rast zamestnanosti.

V konkrétnych číslach to znamená, že v tomto roku by mala miera nezamestnanosti stúpnuť zo 14 percent na 14,6 percenta a v roku 2014 následne poklesnúť na 14,3 percenta. To je predsa o čosi optimistickejší pohľad, ako majú iní odborníci.

Nevhodné rady

Radiť nezamestnaným ľuďom v krízových regiónoch, aby si intenzívne hľadali prácu, považuje sociologička Zuzana Kusá za cynizmus. Rovnako, ako aj rady exministra sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála, aby sa nezamestnaní popozerali po práci v zahraničí.

„Naši ľudia majú bohaté skúsenosti s migráciou za prácou, a to, že politici a médiá zdôrazňujú ich zložitú situáciu tým, aby sa viac usilovali, je absurdné,“ zdôraznila Kusá. Považuje to za prilievanie oleja do ohňa, znásobovanie frustrovanosti a horkosti zo situácie.

Najhoršie od roku 2004

Poprední ekonómovia avizujú, že ekonomický rast sa v tomto roku zastaví. S tým sa dá predpokladať nárast nezamestnanosti, znižovanie životnej úrovne Slovákov a ďalšie negatívne javy. V novembri 2012 dosiahla nezamestnanosť na Slovensku 13,9 percenta, čo bol malý rekord.

Vyššia bola totiž naposledy len v máji 2004. Vrátili sme sa tak do obdobia pred známy slovenský hospodársky „zázrak“.

Analytici predpokladajú negatívny trend. Kým doposiaľ bol vážny problém so zamestnávaním absolventov a dlhodobo nezamestnaných, v tomto roku môžu prísť o prácu aj ľudia, ktorí dlhodobo pracovali. A šanca na zamestnanie bude nižšia ako vlani.

Ponúkajú prácu aj v zahraničí

Slovenské úrady práce v rámci projektu EURES ponúkajú pre nezamestnaných 509 pracovných miest v ostatných členských krajinách Európskej únie. Najviac ich je v Nemecku (215) a Španielsku (75). S niekoľkými desiatkami pozícií nasledujú krajiny ako Veľká Británia či Holandsko.

Firmy zo zahraničia majú záujem najmä o pracovníkov v priemyselnej výrobe, zdravotníctve a sociálnej starostlivosti.

Dlhodobý je pritom dopyt po ošetrovateľkách najmä v nemecky hovoriacich krajinách. Slováci sa však môžu uplatniť aj ako pracovníci v hoteloch alebo stavebníctve. Projekt EURES, Európske služby zamestnanosti, je projekt Európskej komisie, pričom v SR ho zastrešuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.