Kľúčový svedok tvrdí, že Babiša do ŠtB nenaverboval. Ďalší sa odvoláva na výpadok pamäte!
14. 4. 2014, 15:43 (aktualizované: 10. 7. 2024, 20:02)

Zdroj: ČTK
V Bratislave pokračuje súdny proces, v ktorom súčasný český minister financií Andrej Babiš žaluje Ústav pamäti národa (ÚPN) za to, že je evidovaný v archívnych zväzkoch komunistickej ŠtB ako agent neoprávnene.
Bývalý príslušník komunistickej tajnej polície (ŠtB) Július Šuman pred súdom poprel informácie z archívnych dokumentov, že v 80. rokoch získal súčasného českého ministra financií Andreja Babiša pre spoluprácu s ŠtB ako agenta.
Šuman: Správa nie je pravdivá
Šumanovo svedectvo by mohlo byť kľúčové vo veci obžaloby Babiša, ktorý sa na súde domáha verdiktu, že bol v archívnych zväzkoch neoprávnené vedený ako agent ŠtB s krycím menom Bureš.
„Správa o získaní agenta Bureša nie je pravdivá. Naverbovanie u Obuvníka (bývalá bratislavská reštaurácia) sa neuskutočnilo,“ vyhlásil bývalý nadporučík ŠtB Šuman.
Svedok tiež povedal, že správu o údajnom získaní spolupráce Babiša s ŠtB mu predložil jeho nadriadený, ktorý mu vraj spis týkajúci sa Babiša predtým odobral. „Túto správu som odmietol podpísať, ale na priamy príkaz náčelníka odboru som tak nakoniec urobil,“ povedal Šuman.
Hákač tvrdí, že má výpadok pamäte
Bývalý príslušník ŠtB František Hákač, ktorý bol podľa archívnych dokumentov styčným dôstojníkom údajného agenta ŠtB Andreja Babiša, pred bratislavským súdom povedal, že súčasného českého ministra financií nepozná. Vyhlásil, že utrpel mozgovú príhodu, po ktorej má výpadok pamäte.
„Nepoznám Babiša osobne. Vzhľadom na to, že som mal dve mozgové príhody, mnoho vecí som zabudol. Na zmieňované obdobie sa vôbec nepamätám,“ povedal Hákač pred súdom.
Hákač počas výpovede ani nepotvrdil pravosť svojho podpisu na dokumentoch ŠtB, ktoré mu predložil právny zástupca Ústavu pamäti národa (ÚPN). Práve tento úrad Babiš žaluje.
„Nie som si istý, či je to môj podpis. Ja si to nepamätám, bolo tam veľa spisov,“ dodal bývalý príslušník ŠtB. Poprel, že by počas svojho pôsobenia v ŠtB vytváral fiktívne dokumenty. Na väčšinu otázok sudkyne i právneho zástupcu ÚPN ohľadom svojej činnosti v rámci ŠtB Hákač odpovedal, že si „nepamätá“. Zároveň odmietol dobrovoľne sa podrobiť grafologickej skúške.
Agent Bureš sa spomína vo viacerých spisoch
Podľa archívnych dokumentov ŠtB v roku 1983 Hákač prevzal spis týkajúci sa agenta Bureša, čo malo byť krycie meno Babiša. Bol údajne aj styčným dôstojníkom Bureša.
Právny zástupca ÚPN súdu predložil ďalší zväzok pod názvom Ekron, v ktorom je uvedené meno agenta Bureša.
Podľa záznamu Bureš, ktorý vystupuje aj v ďalších najmenej piatich zväzkoch ŠtB, podal komunistickej tajnej polícii informácie ohľadom vyšetrovania jedného z pracovníkov podniku Petrimex pre podozrenie z prijímania úplatkov od tureckej firmy Ekron. Babiš v 80. rokoch v Petrimexe pracoval.
Čítajte viac:
Babiš vedomú spoluprácu s ŠtB dlhodobo popiera a žaluje ÚPN za to, že je vedený v archívnych zväzkoch ako agent neoprávnene. Počas predchádzajúceho súdneho pojednávania koncom januára sa ho zastali dvaja svedkovia, ktorých si dal predvolať sám Babiš.
Bývalý dôstojník ŠtB Andrej Kuľha vtedy vypovedal, že archívny zväzok poukazuje len na nevedomú spoluprácu Babiša s ŠtB. Kuľha mal mať ako pracovník tajnej polície Babišov zväzok na starosti. Podobne ako Kuľha vypovedal aj bývalý člen tzv. lustračnej komisie Milan Žitný.