Jahnátek preveril šafárenie s drevom v TANAP-e, nepotrestal však nikoho
4. 12. 2014, 13:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 20:47)

Zdroj: TASR, archív
Netransparetný predaj dreva v Štátnych lesoch TANAP-u, pri ktorom už od roku 2005 neprebiehalo verejné obstarávanie, dostal konečne červenú. Cennú surovinu, ktorú TANAP predával, si rozdeľovali vyvolené firmy s podivnou finančnou históriou.
Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek po tom, ako denník Plus JEDEN DEŇ informoval o netransparentnom obchodovaní TANAP-u, poslal na miesto kontrolu, na základe ktorej sa po novom musí drevo verejne súťažiť. Spôsobená škoda však ostala nepotrestaná.
Fakty o „podivnom“ predaji dreva na pni priniesol denník Plus JEDEN DEŇ na konci septembra, pričom upozornil aj na nízku predajnú cenu, ktorá je takmer dvakrát menšia ako cena v susedných poľských Tatrách. „TANAP takto prichádza o viac ako 4 milióny eur,“ povedal ešte v septembri exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon.
Šokujúcimi informáciami o rozdeľovaní dreva „od buka do buka“ sa napokon začal zaoberať aj súčasný minister, ktorý do TANAP-u poslal kontrolu. „Minister poveril príslušnú sekciu, aby medializované informácie preverila,“ vysvetlil šéf tlačového odboru Peter Hajnala. Kontrola síce trvala viac ako dva mesiace, no výsledky preverovania sú viac ako nejasné.
Absenciu verejnej súťaže totiž obhajovali aj kontrolóri tým, že zákon ju v tomto prípade neprikazuje, k podivným firmám sa nevyjadrili vôbec a za prešľapy nebol nikto zo zamestnancov potrestaný. Otázniky pri kontrole tiež vyvolalo vyjadrenie ministerstva k podhodnoteným cenám predávaného dreva v porovnaní s Poľskom.
Od Jahnátka nám totiž napísali, že kontrola zistila, že u Poliakov v TANAP-e sa drevo na pni nepredáva vôbec. Nám sa však podarilo spojiť so Slovákmi, ktorí sa na verejnej súťaži k predaju dreva na pni zúčastnili a vydražili ho za neuveriteľných 55 eur za m³, čo je dvakrát viac, ako sa predáva u nás. Na ministerstve sa obhajovali, že informáciu majú z poľskej strany Tatier.
Čítajte viac:
A aj keď Jahnátkov rezort pri výsledkoch kontroly žiadne konkrétne pochybenie nepriznal, v závere uviedol, že rozdávanie dreva bez obstarávania sa končí. „Minister po týchto informáciách zastavil s okamžitou platnosťou predaj dreva v ŠL TANAP-u a nariadil na jeho predaj vyhlásiť obchodnú verejnú súťaž,“ vyjadril sa Hajnala.
Celá situácia sa však nepozdáva exministrovi pôdohospodárstva Zsoltovi Simonovi. „Aj keď sa po novom bude drevo súťažiť, nič na veci nezmení to, že Slovensko prišlo o viac ako 4 milióny eur, čo je vyššia suma ako pri kauze CT prístroja,“ povedal Zsolt Simon s tým, že ak je niečo v súlade so zákonom, neznamená to, že je to výhodné.